Cluj-Napoca – Matematică

Coordonator Dorel Duca

Vin dintr-un sat în care veşnicia încă nu s-a “sfârşit”. Scopul în viaţă al consătenilor mei era menţinerea câştigului moral de a fi recunoscuţi de obştea satului ca oameni de nădejde şi de omenie. Copil fiind, îmi imaginam că la oraş trebuie să fie o lume şi mai desăvârşită, o lume formată din oameni gravi şi de o integritate imposibil de a fi ştirbită cu ceva; îmi plăcea această lume şi doream să fiu în ea. De mic, mi s-a inoculat ideea că singura condiție pentru succesul în viață este munca onestă. Cum, pentru mine, învățătura (organizată sau individuală) a fost o obsesie, şi matematica o plăcere, am terminat Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii “Babeş-Bolyai”. Ajuns universitar, unul din scopurile mele a fost şi a rămas să ajut pe cei care sunt capabili de a face performanţă; am lucrat cu studenţii la cercurile ştiinţifice şi am pregătit (în mod organizat) elevi pentru olimpiade.

În data de 12 noiembrie 2014, orele 5:59 pm, am primit un e-mail care începea aşa: “Stimate domnule profesor. Sunt coordonator de programe la Fundaţia eMAG, şi vă contactez cu rugămintea de a ne ajuta să aducem în Cluj unul dintre cele mai ample programe ale noastre. Am datele dvs. de contact de la colegii BCR, care au încheiat un parteneriat strategic cu UBB, şi v-au recomandat ca fiind cea mai indicată persoană căreia să-i cerem sprijinul.…” Am acceptat cu mare placere şi imediat am început munca de organizare a centrului de pregătire pentru performanță în matematică de la Cluj. Conducerea UBB a acceptat ca orele să se ţină în amfiteatre din clădirea centrală a Universităţii, am format colectivul de profesori (universitari şi preuniversitari), am selectat elevii şi am început pregătirea sâmbătă, 13 decembrie 2014. De atunci, în fiecare an am lucrat cu 8 clase (4 de gimnaziu şi 4 de liceu); orele făcându-se sâmbăta de la 10:00 (clasele de gimnaziu) şi de la 12:00 (clasele de liceu). Rezultatele muncii noastre s-au văzut imediat. La olimpiadele naţionale de matematică judeţului Cluj i s-au dublut, cel puţin, numărul premiilor şi medaliilor, un număr de elevi intrând în barajul pentru lotul OIM. Centrul ”Hai la Olimpiadă!” pentru matematică de la Cluj, prin profesorii lui, şi-a adus o contribuţie deloc de neglijat şi în organizarea şi bunul mers al olimpiadei internaţionale de matematică, Cluj-Napoca, 3-14 iulie 2018.

Coordonator
Dorel Duca
Echipa de profesori
Agratini Octavian Andrica Dorin Anisiu Valeriu Chindriş Camelia Maria Crivei Septimiu Lobonț Gheorghe Mihaly Vlad Mihai Petruşel Adrian-Olimpiu Şerban Marcel-Adrian Trif Tiberiu-Vasile Ţurcaş George-Cătălin
Elevi în anul școlar 2019 - 2020
283
Buget 2019 - 2020
5800€

Programul claselor

Clasa a 5-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face online in a patra saptamana de lucru, daca este cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 10:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 10 la 12. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 6-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra saptamana de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 10:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 10 la 12. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 7-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra saptamana de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 10:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 10 la 12. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 8-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra saptamana de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 10:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 10 la 12. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 9-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra sambata de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi date la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 12:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 12 la 14. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 10-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra saptamana de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 12:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 12 la 14. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 11-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra saptamana de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 12:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 12 la 14. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Clasa a 12-a

Selecție

Pentru această clasă sunt admiși toți elevii înscriși.

Selectia se va face in a patra saptamana de lucru, daca va fi cazul. Detalii vor fi anuntate la curs.
Prima ora de curs

Predare online

Data

Sâmbătă, 10 octombrie, 2020, ora 12:00

Durata: 2h

Mai multe detalii despre procesul online de predare veți primi pe email de la coordonatorul centrului.Activitatile se desfasoara online sambata de la orele 12 la 14. Prima sedinta are loc in data de 10 octombrie 2020.

Lista elevilor admiși

# Elev Clasa
1 Absawi Dana 5
2 Adam Raluca-Mihaela 10
3 Albu Andrei 5
4 Aldea Nicolae Raul 8
5 Andreșan Teodora - Ștefania 9
6 Antonie Adrian 5
7 Archiudean Mihnea Calin 10
8 Arion Cristina Maria 7
9 Aschilean Ianis Alexandru 5
10 Avramescu Matei 5
11 Baican Sonia 5
12 Baietan Bianca 5
13 Balea Briana 11
14 BANCEU SONIA CRISTIANA 5
15 Bara Andrei Cătălin 5
16 Barbos Andrei 5
17 BARBOS MARA 5
18 Barna Gloria 5
19 Berciu Daria-Maria 9
20 Berinde Diana-Maria 6
21 BIA IOAN ALEXANDRU 5
22 Bica Roxana Alina 6
23 Bichis Patrick 7
24 Bidian Larisa 10
25 Birou Ioana 9
26 blaga dragos bogdan 5
27 BOANCA RAUL ALIN 9
28 Bob Clara Ioana 8
29 Bodea Maria 5
30 Bojan Patrick 5
31 Boldureanu Andreea 7
32 Bora Bogdan 5
33 Borza Matei 5
34 Borza Matei Antoniu 5
35 Breaban Gabriel 5
36 Breaz Maria 8
37 Bucur Cristiana Elena 5
38 Bucur Stefania Gabriela 8
39 Budu Raul Anton 8
40 Buia Aurelian 10
41 Bujor Irina Maria 5
42 Cadar Matei Alexandru 5
43 Cătană Sofia 5
44 Cătinaș Daria Maria 8
45 Catuna Razvan Ioan 7
46 Ceclan Tudor 6
47 Ceusan Luca 5
48 Chendrean Bogdan Stefan 6
49 Cheteles Razvan 6
50 Chiorean Alexandru Cristian 6
51 Chisalita-Cretu David Corneliu 6
52 Cîmpean Maria Ștefania 6
53 Cioata Irina 6
54 Ciofu Alina-Maria 7
55 CIOLTEA DAVID ANDREI 5
56 Cipleu Natalia 5
57 Ciurar Maya 5
58 Ciurar Maya Elisa 5
59 COCOȘ DANIELA ANAMARIA 6
60 Colceru Maria 5
61 Coldea Matei 9
62 COMAN RAZVAN IOAN 6
63 Comsulea Maia 6
64 Cont Raluca Denisa 7
65 Corbean Tudor Ciprian 9
66 Cordos Andra Ioana 5
67 Cornea Sofia Carla 5
68 Coroian Radu-Călin 6
69 COROIU ALEXANDRU 9
70 Cosma Daiana Maria 5
71 COSMIN ANDREI 5
72 COSTE ANDREI 8
73 Costea Matei 7
74 Coța Blanca Elena 11
75 Coța Briana Olimpia Maria 9
76 Cotoi Rares-Andrei 10
77 Craciun Filip 5
78 Crainic Mihai Adrian 5
79 Crecan Dragoș Matei 7
80 Cretu Nadine Darisia 5
81 Crișan Anda 7
82 CRISAN DAVID OCTAVIAN 5
83 Crisan Felix 9
84 Crisan Sara Ioana 9
85 Cuibuș Tudor 5
86 Czondi Flavius Eduard 7
87 Dandea Ana Maria Florina 11
88 Danilov Bianca 7
89 Dascălu Șuteu Darius 5
90 Deac Serban Adrian 5
91 Deak Daria-Briana 10
92 Dejeu Maria Daria 8
93 Dirzu Iris 6
94 Dirzu Iris 6
95 Dirzu Maya 7
96 DIUDEA ALEXANDRA 5
97 Dobra Sofia 11
98 DODU ANTONY 5
99 Dondas Oana Maria 6
100 Dornea Andrei - Daniel 12
101 DRAGHICI EDUARD 5
102 DRAGOMIR Oana 8
103 Dragoș Luca Gabriel 6
104 Enăștescu Ștefania 5
105 Farcas Vlad Cristian 11
106 Faur Maria Stefania 9
107 Felecan Alexandra Elena 5
108 Felecan Gabriel 5
109 Ferențiu Raul 8
110 Filimon Briana 9
111 Filimon Iasmina 7
112 FILIP IULIA PETRA 6
113 Filip Vlad-Andrei 11
114 Fingerhut Bogdan 5
115 Florea Andrada 9
116 FLOREA LUCA 5
117 Fort Alexandra 9
118 Frunzar Dora Ela 8
119 Gabor Bogdan 5
120 Gabor Ioana 11
121 Gălățan Dragoș Sebastian 5
122 Gall Stefania Mihaela 7
123 Galoș Ana-Maria 6
124 Gavrila Catalin 10
125 Gavrila Cristian-Ioan 9
126 Gavrilă Ioana Valeria 9
127 Gavrilă Ioana-Valeria 9
128 Ghior Sara Larisa 5
129 Gligan Flaviu-Raul 7
130 Gligor Horia Teodor 9
131 Glodean Tudor-Andrei 6
132 Goia Cătălin-Ioan 9
133 Groza Alex Nicolas 8
134 GROZA MARIA - TEODORA 5
135 Gutanu Bogdan Alexandru 5
136 Hanțig Lorena-Maria 10
137 Harambas Diana 11
138 Hategan Lorena Amalia 10
139 HERBAN ANTONIU GEORGE 6
140 HODREA ALEXANDRU 5
141 HORVAT DIANA-MARIA 7
142 Horvath Timea 5
143 Hosu Alexandra - Maria 6
144 Hosu George Bogdan 8
145 Hruban Andrada 12
146 Hudin Horea 6
147 HUSARIU KARINA 9
148 Ianachis Ianis 9
149 Ilea Bogdan Vasile 7
150 Ilies Victor 6
151 Imbuzan Luca Tudor 6
152 Indrei Ianis 7
153 Ion Dragoș Alexandru 11
154 Iorga George 9
155 Iorga Ioana 6
156 Iuga Andrei 5
157 Iuoras Andrei 7
158 Jenei Daria 8
159 Jidavu Daria-Maria 11
160 Jiman Eric 5
161 Józsa Sara-Celia 5
162 Jucan Darius-Nicolas 9
163 Karaivanoff Eduard-Ivan 10
164 Kelemen Andrei-Stefan 5
165 KRISAN TUDOR ANDREI 5
166 Lang Erik Daniel 5
167 Lazan Dragoș Andrei 8
168 Lazăr Alexandru-Florin 9
169 LAZĂR V. CRISTINA MARIA 9
170 Leonte Mihnea 12
171 Luca Vlad Andrei 6
172 Lucaci Diana 5
173 Lucaci Teodora Elena 7
174 Luchian Diana Maria 8
175 Lung Daniel 5
176 Lungu David Ștefan 5
177 LUNGU FLAVIA ALEXANDRA 6
178 Lungu Petru 8
179 Lupaș Georgiana 5
180 Lupas Robert șerban 6
181 Lupas Robert-Serban 6
182 LUPĂU DIANA CRISTINA 6
183 Lupsa Stefania 5
184 MAGDAS UGRUTAN EDUARD 6
185 Malinas Alisa 9
186 Margin David 5
187 Marginean Ana 7
188 Marginean Carina 7
189 Marginean Tudor Stefan 5
190 Marian Beatrice 5
191 Marian Denis Cristian 5
192 MARTIN OVIDIU BOGDAN 5
193 Matica Mihai 5
194 Maxim Paul 7
195 Meseșan Lorena 5
196 Miclea Bianca 9
197 Miclea Bianca 9
198 Mihu Alesia-Maria 5
199 Mironescu Andrei 5
200 MIRONESCU DAVID- CODRIN 5
201 Mocan Diana 5
202 Mocan Rares Andrei 5
203 Mocan Stefana Maria 7
204 Moga Bogdan Andrei 5
205 Moldovan Catalin 10
206 Moldovan Matei 6
207 Moldovan Tudor 5
208 Morar Medeea 9
209 Morariu Tudor 6
210 Morodan Georgiana-Tatiana 9
211 Morodan Irina-Sofia 8
212 Morodan Teodora-Ecaterina 6
213 Muntean Simon 12
214 Munteanu Matei 9
215 Murărița Daniel 7
216 Murărița Nadia Emilia 5
217 Muresan Ruxandra 5
218 MUREȘANU MARIAN 5
219 Nan Iarina-Dora 6
220 NES DAMIAN CALIN 5
221 NICOARA BOGDAN 5
222 NICOARA LORENA MARIA 7
223 NICOARA MIHAI 7
224 Nicolicea Andrei 5
225 Nicula Andreea-Elena 7
226 Nicula Maria-Cristina 11
227 Noghi Paul Cristian 7
228 OARA David-Robin 5
229 OLANESCU MIHAI 5
230 Olteanu Raluca 5
231 ONIGA ECATERINA 5
232 Oprea Mara 8
233 Păcurar Irina 11
234 Păcurar Iulia-Nadina 8
235 Pal-Șerban Natalia 6
236 Pasca Andrei Alexandru 5
237 Pașca Măriuca Bianca 9
238 Pașcu Crina 9
239 Paul Irina 9
240 Pavel Andrei-Titus Andrei 11
241 Peres Stefan 7
242 Perșa Andreea 9
243 Pescar Denis Laurentiu 10
244 Petcu Tudor Vlad 5
245 Petean Raul 5
246 PETRAS DANIELA MARIA 5
247 Petras Kevin-Andrei 9
248 Ploscar Alex 8
249 PODARU ANDREI CONSTANTIN 5
250 Pogacean Daria Maria 7
251 Pojum Ana-Eliza 8
252 Pop Alexandru 7
253 Pop Carmen Amelia 8
254 Pop David Adrian 7
255 Pop Eliza Naomi 5
256 POP IARINA SOFIA 5
257 Pop Mara Carina 5
258 Pop Mihaela Roxana 6
259 POP TUDOR-STEFAN 8
260 Popa Maya Iulia 5
261 Potfalean Andrei 10
262 Potra Paul Antonio 12
263 Purcel Laura 10
264 Rad Matei Ovidiu 5
265 Radu Dragos 5
266 Radu Horatiu 6
267 Radu Tudor-Eduard 10
268 Rapa-Balan Tudor-Florin 7
269 Rohan Lorena -Ioana 11
270 Roman Anamaria 8
271 Roman Andrei 5
272 Roșa David 11
273 Rotar Andreea Gabriela 6
274 Rus Alexandra 5
275 Rus Alexandra Maria 8
276 Rus Andreea-Maria 7
277 RUS ANDREI 5
278 Rus Teodora Maria 7
279 Rus Vasti 11
280 Rusu-Grumăzescu Ana 5
281 Sabau Robert patrick 5
282 Sabo Catinca Mara 5
283 SALOMIE MIRUNA 5
284 Samoila Isabella 9
285 Sandea Iancu-Ioan 6
286 Santamarian Natalia 5
287 Sas Alexia Maria 8
288 Săveanu Alex-Petru 9
289 Schubert Julia 6
290 Scrob Calin 9
291 SELEGEAN BIANCA 5
292 Seleusan Ilinca 5
293 Sfârlea Bogdan-George 10
294 Simpetrean AnaDora 5
295 Sobolu Andrei-Lucian 5
296 Soporan Matei 5
297 Soran Tudor 7
298 Sorocovschi Aidan Matei 5
299 Stan Vanesa Daria 6
300 Stefan Anton 5
301 Șteiu Mihnea-Gabriel 10
302 SUCIU IOANA GABRIELA 6
303 SUCIU Mihai 5
304 Șumandea Daria 5
305 SZABO ANDREI TUDOR 6
306 SZABO ILINCA MADALINA 5
307 Szekrenyes Peter 6
308 Taloș Toma-Filip 5
309 Tara Andreea Elena 6
310 Tarta Tudor Andrei 9
311 Tarziu Adrian 7
312 Tarziu Darius 5
313 Tătar Maria 5
314 Tautan Stefania Alexandra 8
315 Tavaszi Bianka-Ana 8
316 Teanc Sophia Ana 5
317 TEOC RUXANDRA-BEATRICE 9
318 Tîrziu Diana Cristina 5
319 Todorutiu Beniamin 5
320 Toloman Sonia 7
321 Tomșa Mihai 8
322 Toraman Irina Alexandra Cansu 5
323 TRAMBITAS DIANA 6
324 Tripon Alexandru-Mihai 5
325 Tuduce Sergiu-Florian 9
326 Tulai Bogdan-Andrei 5
327 Tulai Maria-Ananda 8
328 Tulbure Aris Alexandru 5
329 Turcu Miruna-Maria 5
330 Turcu Valentin Remus 10
331 Urian Gabriela-Maria 9
332 Urian Vlad-Stefan 7
333 Vaida Alexandru 8
334 Vaida Diana Laura 12
335 Vana Marc-Aurelius 10
336 Vana Vlad-Alexandru 5
337 Varodi Stelian 9
338 Varro David-Iosif 8
339 Veres Andrei 7
340 Vigu Cristian 5
341 Voicu Teofil 9
342 Zagrean Roberta 7